Tabak

Tabak sa pred objavením Ameriky v písomných dejinách vôbec nespomína. Domorodci v Karibskej oblasti ho prvýkrát ponúkli Kolumbovi. Export tabaku zaistil prežitie Jamestownu, jeho predaj financoval americkú revolúciu a prvý americkí prezidenti (George Washington a Thomas Jeffeson) boli pestovateľmi tabaku. Ani nie tak dávno používal Hollywood cigarety ako symbol romantiky, šarmu a mužnosti. Americkí vojaci ich dávali ľuďom, ktorých stretávali v krajinách, kde bojovali a po 2.svetovej vojne boli cigarety platidlom od Paríža po Peking. V našom stročí zažíva úplný rozkvet najmä v rozvojových krajinách a v bývalom východnom bloku.

Nikotín

Nikotín je prírodná chemikália, ktorú obsahujú tabakové listy. Nikotín je silná návyková látka, pretože môže spôsobovať tak fyzickú ako aj psychickú závislosť. Zvláštnou charakteristikou nikotínu je to, že pôsobí ako stimulancium aj relaxancium, čiže má povzbudivé aj uvoľňujúce účinky. Zvlášť citlivý je na nikotín mozog. Táto látka udrie na mozog hneď ako sa k nemu dostane, pričom spúšťa širokú škálu reakcií v celom tele. Nikotín začne pôsobiť na mozog šesť sekúnd po vdýchnutí cigaretového dymu.

Oxid uhoľnatý

Oxid uhoľnatý je smrtiaci plyn bez zápachu, ktorý sa nachádza v cigaretovom dyme. Oxid uhoľnatý nahradzuje molekuly kyslíka v červených krvinkách, takže sa do srdca, mozgu, svalov a všetkých ostatných orgánov dostáva menej kyslíka. Ničí aj výstielku tepien.

Kianovodík

Kyanovodík je jedovatý plyn, ktorý sa nachádza v cigaretovom dyme. Spomaľuje pohyb rias, mikroskopických chĺpkovitých výčnelkov v pľúcach, ktoré vyplavujú cudzorodé čiastočky. Ak riasy náležito nepracujú, človek je náchylnejší na respiračné infekcie.